Manufacturer Part Number – NH.QBREK.003
EAN – 4710886857136
[Product Information]
| Processor | |
| Brand | AMD |
| Model | Ryzen 7 5800H |
| Frequencies | 3.2Ghz / 4.4Ghz Max |
| Cores | 8 |
| Display & Graphics | |
| Size | 15.6″ |
| Resolution | 1920 x 1080 @ 144Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | nVidia RTX 3070 |
| Memory | Upto 8GB GDDR6 |
| Memory | |
| Standard | 16GB |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Max Supported | 32GB |
| Storage | |
| Type | M.2 SSD |
| Capacity | 1TB |
| Network | |
| WLAN | Yes – 802.11ax Wifi 6 |
| Ethernet | Yes – Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes – 5.0 |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| HDMI 2.1 | x1 |
| USB Type-C | x1 |
| USB 3.0 | x3 |
| RJ45 | x1 |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Architecture | 64 bit |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery | |
| Cells | 4 |
| Chemistry | Lithium Ion |
| Physical Aspects | |
| Height | 23.9mm |
| Depth | 255mm |
| Width | 363.4mm |
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.
















Reviews
There are no reviews yet.