Manufacturer Part Number – NX.K44EK.004
EAN – 4711121098222
[Product Information]
| Processor | |
| Brand | Intel |
| Model | i5-1235U |
| Frequencies | 3.3Ghz / Max 4.4Ghz |
| Cores | 10 |
| Display & Graphics | |
| Size | 14″ |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Memory | Shared |
| Memory | |
| Standard | 8GB |
| Type | LPDDR4X |
| Max Supported | 16GB |
| Storage | |
| Type | SSD M.2 |
| Capacity | 512GB |
| Network | |
| WLAN | Yes – Intel Wifi 6 |
| Ethernet | N/A |
| Bluetooth | Yes 5.2 |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| USB 3.1 | x1 |
| HDMI | x1 |
| Thunderbolt 4 | x2 |
| 3.5mm Jack | x1 |
| Software | |
| Operating System | Chrome OS |
| Architecture | |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery | |
| Cells | 3 |
| Chemistry | Lithium Ion |
| Physical Aspects | |
| Height | 18.05mm |
| Depth | 224mm |
| Width | 312.6mm |
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.














Reviews
There are no reviews yet.