Manufacturer Part Number – NX.H4BEK.001
| Processor | |
| Brand | Intel |
| Model | N3350 |
| Frequencies | 1.1Ghz / Max 2.4Ghz |
| Cores | 2 |
| Display & Graphics | |
| Size | 14″ |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | HD Graphics |
| Memory | Shared |
| Memory | |
| Standard | 4GB |
| Type | LPDDR4 |
| Max Supported | 4GB |
| Storage | |
| Type | eMMc |
| Capacity | 32GB |
| Network | |
| WLAN | Yes – IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| Ethernet | No |
| Bluetooth | Yes |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| USB 3.0 | x2 |
| USB 3.1 Gen 1 | x2 |
| USB C Details: | |
| USB 3.1 Gen 1 (Upto 5gbps) | Displayport over USB-C |
| USB Charging 5/9/15/20V ;3A | DC in port 20V;45W |
| Software | |
| Operating System | Chrome OS |
| Architecture | |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | No |
| Battery | |
| Cells | 3 – 12 max run time |
| Chemistry | Lithium Ion |
| Physical Aspects | |
| Height | 17mm |
| Depth | 232mm |
| Width | 323mm |
Terms of Sale
Shipping
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.
Graded – Refurbished by approved Acer vendor/partner – Original or new accessories to include as a minimum a charging cable/adapter.
Free Shipping














Reviews
There are no reviews yet.