Manufacturer Part Number – NX.HKEEK.004
EAN – 4710180658224
| Processor | |
| Brand | Celeron® |
| Model | Intel ® N4000 |
| Frequencies | 1.10 GHz to 2.60 GHz |
| Cores | Dual-core (2 Core) |
| Display & Graphics | |
| Size | 35.6 cm (14″) |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | UDH Graphics 600 |
| Memory | Shared |
| Memory | |
| Standard | 4 GB |
| Type | LPDDR4 |
| Max Supported | NA |
| Storage | |
| Type | Flash |
| Capacity | 64GB |
| Network | |
| WLAN | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet | NA |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| USB 3.1 Gen 1 Typa A Ports | 2 |
| USB 3.1 Gen 1 Typa C Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| Software | |
| Operating System | X |
| Architecture | X |
| Input Devices | |
| Touchpad | X |
| Keyboard Backlight | X |
| Battery | |
| Cells | Chrome OS |
| Chemistry | NA |
| Physical Aspects | |
| Height | 19.70 mm |
| Depth | 232 mm |
| Width | 325.4 mm |
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.


















Reviews
There are no reviews yet.