Manufacturer Part Number – NX.AYGEK.002
| Processor | |
| Brand | Intel |
| Model | i3-1115G4 |
| Frequencies | 3.0Ghz / Max 4.1Ghz |
| Cores | 2 |
| Display & Graphics | |
| Size | 15.6″ |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Memory | Shared |
| Memory | |
| Standard | 8GB |
| Type | LPDDR4X |
| Max Supported | 8GB |
| Storage | |
| Type | SSD |
| Capacity | 128GB |
| Network | |
| WLAN | Yes |
| Ethernet | No |
| Bluetooth | Yes |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| USB Type C | x2 |
| HDMI | x1 |
| 3.5mm | x1 |
| Software | |
| Operating System | Chrome OS |
| Architecture | |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery | |
| Cells | 3 |
| Chemistry | Lithium Ion |
| Physical Aspects | |
| Height | 19.3mm |
| Depth | 219.8mm |
| Width | 323mm |
Terms of Sale
Shipping
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.
“Graded – Refurbished by approved Acer vendor/partner – Original or new accessories to include as a minimum a charging cable/adapter”.
Free Shipping


















Reviews
There are no reviews yet.