Acer Chromebook Spin 513 13.3″ Silver / Kryo 468 / 4GB RAM / 64GB eMMc
Manufacturer Part Number – NX.AS4EK.001
[Product Information]
| Processor | |
| Brand | Qualcomm |
| Model | Kryo 468 |
| Frequencies | 2.4Ghz |
| Cores | 8 |
| Display & Graphics | |
| Size | 13.3″ |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | Adreno 618 |
| Memory | Shared |
| Memory | |
| Standard | 4GB |
| Type | LPDDR4X |
| Max Supported | 4GB |
| Storage | |
| Type | eMMc |
| Capacity | 64GB |
| Network | |
| WLAN | Yes |
| Ethernet | No |
| Bluetooth | Yes |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| USB 3.2 Gen 1 Type A | x1 |
| USB 3.2 Gen 1 Type C | x2 |
| Software | |
| Operating System | Chrome OS |
| Architecture | |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | No |
| Battery | |
| Cells | 2 |
| Chemistry | Lithium Ion |
| Physical Aspects | |
| Height | 15.55mm |
| Depth | 209.4mm |
| Width | 310mm |
Terms of Sale
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.
















Reviews
There are no reviews yet.