Acer Chromebook Spin CP513-1H 13.3″ / Kryo 468 / 4GB RAM / 64GB eMMc
Manufacturer Part Number – NX.HWYEK.001
[Product Information]
| Processor | |
| Brand | Qualcomm |
| Model | Kryo 468 |
| Frequencies | 2.1Ghz |
| Cores | 8 |
| Display & Graphics | |
| Size | 13.3″ |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | Qualcomm Adreno 618 |
| Memory | Shared |
| Memory | |
| Standard | 4GB |
| Type | LPDDR4X |
| Max Supported | 4GB |
| Storage | |
| Type | eMMc |
| Capacity | 64GB |
| Network | |
| WLAN | Yes |
| Ethernet | No |
| Bluetooth | Yes |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| USB 3.2 Gen 1 | x1 |
| USB-C 3.2 Gen 1 | x1 |
| Headphone Jack | x1 |
| Software | |
| Operating System | Chrome OS |
| Architecture | |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | No |
| Battery | |
| Cells | 2 |
| Chemistry | Lithium Ion – Upto 14 hours |
Terms of Sale
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.
















Reviews
There are no reviews yet.