Manufacturer Part Number – NX.A4BEK.001
[Product Information]
| Processor | |
| Brand | AMD |
| Model | Ryzen 5 3500C |
| Frequencies | 2.1Ghz / 3.7Ghz Max |
| Cores | 4 |
| Display & Graphics | |
| Size | 14″ |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | Radeon Vega 8 |
| Memory | Shared |
| Memory | |
| Standard | 8GB |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Max Supported | 8GB |
| Storage | |
| Type | eMMc |
| Capacity | 128GB |
| Network | |
| WLAN | Yes – 802.11ac |
| Ethernet | N/A |
| Bluetooth | Yes – 5.0 |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| HDMI | x1 |
| USB 3.2 Gen 1 Type A | x1 |
| USB 3.2 Gen 1 Type C | x2 |
| USB-C Detail | |
| USB-C 3.2 Gen 1 Upto 5GBps | Displayport over USB-C |
| USB Charge 5/9/15/20V | DC in 5/9/15/20V;45W |
| Software | |
| Operating System | Chrome OS |
| Architecture | |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery | |
| Cells | 3 |
| Chemistry | Lithium Ion |
| Physical Aspects | |
| Height | 17.35mm |
| Depth | 225.5mm |
| Width | 322.6mm |
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.
















Reviews
There are no reviews yet.