Manufacturer Part Number – NH.QAKEK.003
EAN – 4710886878742
[Product Information]
| Processor | |
| Brand | Intel |
| Model | i7-11800H |
| Frequencies | 2.4Ghz / 4.6Ghz |
| Cores | 8 |
| Display & Graphics | |
| Size | 16″ |
| Resolution | 2560 x 1600 WQHD IPS @ 165Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Graphics Model | nVidia RTX 3080 |
| Memory | 8GB GDDR6 |
| Memory | |
| Standard | 32GB |
| Type | DDR4 |
| Max Supported | 32GB |
| Storage | |
| Type | SSD M.2 |
| Capacity | 2TB (2x 1TB Modules) |
| Network | |
| WLAN | Yes – 802.11ax Wifi 6 |
| Ethernet | Yes – Gigabit Ethernet (Killer Ethernet Port) |
| Bluetooth | Yes – 5.1 |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| HDMI 2.1 | x1 |
| USB Type C | x3 |
| USB 3.1 | x2 |
| RJ45 | x1 |
| 3.5mm Jack | x1 |
| Software | |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Architecture | 64 bit |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery | |
| Cells | 4 |
| Chemistry | Lithium Ion |
| Physical Aspects | |
| Height | 19.9mm |
| Depth | 262.4mm |
| Width | 358.5mm |
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.






















Reviews
There are no reviews yet.