Manufacturer Part Number – NX.HSEEK.001
[Product Information]
| Processor | |
| Brand | AMD |
| Model | 4700U |
| Frequencies | 2.Ghz / 4.1Ghz max |
| Cores | 8 |
| Display & Graphics | |
| Size | 14″ |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | AMD Radeon |
| Memory | Shared |
| Memory | |
| Standard | 8GB |
| Type | LPDDR4 SDRAM |
| Max Supported | 8GB |
| Storage | |
| Type | SSD M.2 |
| Capacity | 512GB |
| Network | |
| WLAN | Yes – 802.11ax |
| Ethernet | N/A |
| Bluetooth | Yes – 5.0 |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| USB 3.2 Gen 1 Type C | x1 |
| USB 3.2 Gen 1 Type A | x1 |
| Combo headphone 3.5mm | x1 |
| USB 2.0 | x1 |
| HDMI | x1 |
| Software | |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Architecture | 64 bit |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery | |
| Cells | 3 |
| Chemistry | Lithium Ion |
| Physical Aspects | |
| Height | 17.9mm |
| Depth | 218.9mm |
| Width | 323.4mm |
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.














Reviews
There are no reviews yet.