Acer Chromebook Spin CP314-1H 14″ Silver / N4500 / 4GB RAM / 64GB eMMc
Manufacturer Part Number – NX.AY4EK.001
[Product Information]
| Processor | |
| Brand | Intel |
| Model | Celeron N4500 |
| Frequencies | 1.1Ghz / Max 2.8Ghz |
| Cores | 2 |
| Display & Graphics | |
| Size | 14″ |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Memory | Shared |
| Memory | |
| Standard | 4GB |
| Type | LPDDR4X |
| Max Supported | 8GB |
| Storage | |
| Type | eMMc |
| Capacity | 64GB |
| Network | |
| WLAN | Intel Wifi 6 2×2 |
| Ethernet | No |
| Bluetooth | Yes |
| Devices | |
| Webcam | Yes |
| Mic | Yes |
| Port Interface | |
| USB Type C | x1 |
| USB 3.2 | x2 |
| HDMI | x1 |
| 3.5mm Jack | x1 |
| Software | |
| Operating System | Chrome OS |
| Architecture | |
| Input Devices | |
| Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlight | No |
| Battery | |
| Cells | 3 |
| Chemistry | Lithium Ion |
Terms of Sale
Includes a full 12 month manufacture warranty (Return to base repair to Acer UK approved service centre)
Warranty to be registered to the buyer upon confirmation of sale and non transferable.
















Reviews
There are no reviews yet.